Sık Sorulan Sorular

Bu Sayfada:GENEL SORULAR

 API kullanıcı adı ve parola bilgilerine nerden ulaşabilirim?

API kullanıcı bilgilerine erişmek için hesap yöneticiniz veya destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. 

 RMC API dokümanına nerden ulaşabilirim?

RMC API dökümanına /wiki/spaces/RMCKBT/pages/428802196 sayfasından ulaşabilirsiniz.

 Web servis erişiminde Invalid IP hatası alıyorum. Bu ne demektir?

Güvenlik prosedürleri gereği, web servise login aşamasında IP kısıtlaması uyguluyoruz. Web serviste oturum açabilmek için IP adreslerinizin web servis kullacınızda tanımlı olması gerekmektedir.

IP adresinizi ve web servis kullanıcınızın adını destek ekibimizle paylaşmanız halinde, IP adresinizin tanımı hızlıca yapılacaktır.

 Login yöntemiyle tüm webservis metodlarını kullanmak için, alacağımız Service Ticket tek kullanımlık mıdır? Yoksa bu key ile bir çok kez servis çağırımı yapılabilir mi? Bu serviceticket’ın geçerlilik süresi var mı?

Login metoduyla alınan ServiceTicket'ın timeout süresi 2 saattir. Ancak expire süresi gelmeden daha önce IIS recycle olabilir. Bu durumda yeniden login olarak yeni bir Service Ticket alınması gerekecektir. Service ticket expire olana dek n kadar istek gönderebilirsiniz.WEB SERVICE

Web Service - Üye Yükleme

 Web servis ile RMC hesabına toplu üye yükleme işlemini gerçekleştirmek mümkün müdür?

sendlist.asmx servisinde bulunan AddBulkFile fonksiyonu ile hesaba toplu üye yükleme işlemi yapabilirsiniz.

 Web servis ile üye yüklemek ve üye bilgilerini güncellemek için hangi metodları kullanmalıyım?

member.asmx servisi üzerinden InsertMemberDemography metodu ile bir üyenin demografik bilgilerini veya izin bilgilerini ekleyebilir, var olan bir üye üzerinde değişikler gerçekleştirebilirsiniz. AddToSendLists metodu ile üyeyi bir ilgi alanına ekleyebilir/çıkarabilirsiniz. Web Service - Kampanya Gönderim

 Web servis kullanarak toplu eposta kampanya gönderimi yapmak mümkün müdür?

Standart toplu email gönderimleri için; campaign.asmx servisindeki CreateEmailCampaign metodunu kullanarak bir e-posta kampanyası oluşturulabilir, SendEmailCampaign metodu ile oluşturulan bir e-posta kampanyası toplu olarak gönderime hazır hale getirilebilir.

 Web servis kullanarak Bulk (Toplu) ve Transactional (Tekil) gönderim yapabilmek için aynı metod içinde farklı değerler mi göndermem gerekir yoksa bu iki işlem için farklı metod mu kullanmalıyım ?

Campaign ve Post servislerinde yer alan tüm fonksiyonlara sırasıyla /wiki/spaces/RMCKBT/pages/428802111 ve /wiki/spaces/RMCKBT/pages/428802119 sayfalarından ulaşabilirsiniz.

 • campaign.asmx CreateEmailCampaign fonksiyonunu kullanarak bir e-posta kampanyası oluşturabilirsiniz. Bu fonksiyonda kampanyaya ait tüm parametreler belirlenebilir.
 • Transactional (Tekil gönderimler) için ise post.asmx servisinde yer alan PostHtmlWithType fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
 Kampanyayı RMC yönetim ekranından tüm bilgileri ile tanımladım ancak gönderimini başlatmadım ve hedef kitleyi seçmedim. Sonra bu kampanyayı FTP ile hedef kitleyi ve XML'i yükleyerek tetikleyebilir miyim?

RMC panelinden oluşturulan kampanyanın ID'si XML'de gönderilerek ve hedef kitle ile FTP alanına bırakılması halinde kampanya, belirlenen gönderim zamanında tetiklenir.

Konuyla alakalı örnek XML'i aşağıda bulabilirsiniz:

test without message.xml

 Tüm üyelere bilgilendirme maili için en uygun format nedir?

Transactional (Tekil) gönderimi önermekteyiz. Böylece bir üyeniz hesabınızda üyelikten ayrılmış olsa dahi mailler ulaşır ve ayrıca bu maillerde üyelikten ayrıl butonu bulunmaz.


Web Service - Transactional (Tekil) Kampanyalar 

 Transactional (Tekil) gönderim nedir, hangi durumlarda kullanılır?

Transactional (tekil) gönderimler, kullanıcı aksiyonuna göre gönderilen, yasal izin alma zorunluluğu bulunmayan, bilgilendirme amaçlı kullanılan gönderimlerdir. Ayrıca bu gönderimlerde kampanya / reklam / satış içeriği olmadığından, üyelikten ayrıl butonu bulunmaz. 

Örnek:

 • Şifre hatırlatma
 • Üyelik aktivasyonu
 • Sipariş bilgilendirme
 Transactional (Tekil) e-postalarda çıkış linki yer alır mı?

Transactional e-postalar (şifre hatırlatma, üyelik aktivasyonu, sipariş bilgilendirmesi, vb.), kullanıcı aksiyonuna göre gönderildiği için bu e-postalar kampanya gönderimleri sınıfında değildir ve yasal izin alma zorunluluğu yoktur. Bu yüzden bu tip e-postalarda çıkış linki yer almamaktadır.

 Toplu transactional e-posta gönderimi yapmak mümkün müdür?

Transactional e-postalar, bir aksiyonun hemen ardından gönderilen e-postalar olduğundan; toplu transactional e-posta gönderimi yapılmamaktadır. 

 Transactional e-posta gönderimlerimi RMC arayüzünden görebilir miyim?

Bu servis ile kişisel gönderim yapıldığı için, RMC e-posta içeriğini kendi tarafında barındırmaz.

 Transactional e-posta gönderimlerinde ekli gönderim mümkün müdür?

Transactional e-posta gönderimlerinde kampanya gönderimlerinin aksine ekli gönderim mümkündür. Ekli gönderim yapabilmeniz için teknik destek ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

 Transactional (Tekil) gönderimler hangi durumlarda iletilmeyebilir?

Kullanıcı daha önce gönderilen herhangi bir e-postayı ESP üzerinden spam olarak işaretlemesi durumunda ilgili adrese tekrar transactional e-posta gönderilmez. Ancak bu kişiye kampanya gönderimleri iletilmeye devam edebilir.

 Tüm kanallardan transactional gönderim yapılması mümkün müdür?

E-posta, SMS, ve Push kanallarından transactional gönderim yapılabilmektedir.

 Transactional e-posta gönderimi nasıl yapılmaktadır?

Transactional e-posta gönderimleri, web servis ile tetiklenen gönderimlerdir. Transactional e-posta gönderimleri için SOAP / REST API web servis dokümanlarına buradan ulaşabilirsiniz:

 Transactional SMS gönderimi nasıl yapılmaktadır?

Transactional SMS gönderimleri, web servis ile tetiklenen gönderimlerdir. Transactional SMS gönderimleri için SOAP / REST API web servis dokümanlarına buradan ulaşabilirsiniz:

 Transactional Push gönderimi nasıl yapılmaktadır?

Transactional Push gönderimleri, web servis ile tetiklenen gönderimlerdir. Transactional Push gönderimleri için SOAP / REST API web servis dokümanına buradan ulaşabilirsiniz:

 Transactional (Tekil) gönderim raporlarına nasıl ulaşırım?

Tüm kanallardan gönderilen Transactional (Tekil) gönderim raporlarını arayüzden görüntülemek için; Campaign > Kampanya Raporları > Tekil Gönderim yolunu takip edebilirsiniz.

 • Gönderim Sayıları sekmesinde kanal bazlı gönderilen transactional gönderimlerin adedi görüntülenmektedir. Birden fazla tipte transactional gönderim var ise, Rapor Tipi seçeneğinden istenilen tipe göre de gönderim adedi görüntülenebilmektedir.

 • Gönderim Detayları sekmesinden kişi bazlı gönderilen tekil e-posta gönderim detayları görüntülenebilmektedir.

 • Ulaşım Durumu sekmesinden ise gönderimlerin ulaşım durumları görüntülenebilmektedir. 

NOT: Transactional göderimlerde tıklama raporu yoktur.


Web Service - Raporlama

 Kampanya raporlarını otomatikleştirmek üzere RMC'nin mevcut bir reporting API'si var mıdır?

RMC /wiki/spaces/RMCKBT/pages/428802115 API'sini kullanarak kampanya raporlarını otomatikleştirebilirsiniz.

 Raporlama için Google Sheets'e otomatik olarak rapor çekebileceğimiz bir API var mıdır?

Kampanya raporlarını Google Sheets'e doğrudan aktarmak konusunda maalesef bir API bulunmamaktadır. Kampanya raporları .ZIP dosyası içerisinde .CSV (Comma Separated Value) formatında iletilmektedir.

 Web Servis fonksiyonları aracılığıyla veya SFTP üzerinden gönderim yapılamayan e-mail adreslerini, e-mail adresi bazında nasıl kontrol edebilirim?

E-posta kampanyasında iki tarih aralığındaki üye bazındaki ulaşım raporuna report.asmx  servisindeki GetEmailCampaignDeliveryStatusReportBetweenTwoDatesViaFtp metoduyla ulaşabilirsiniz.

 REST-API vasıtasıyla gönderdiğimiz kampanyanın hangi email adreslerine ulaştırılabildiğine, hangi email adreslerinin hangi linklere tıkladığına, hangi maillerin unsubscribe ve bounce aldığı gibi bilgilere email bazında ulaşabiliyor muyuz?
 Rapor servislerinde FTP'ye bırakılan dosyanın formatı ne olmalıdır?

Tüm web servislerinde bırakılan dosyanın formatı CSV'dir. 

 Şimdiye kadarki tüm “Unsubscribe” kayıtlarını almak için hangi metodu kullanmalıyım?

report.asmx servisimizdeki GetCampaignReport metodu ile iki tarih aralığında giden tüm kampanyaların detaylarını alabilirsiniz.

 Tüm kampanyalar özelinde Hard Bounce ve Soft Bounce rakamlarını haftalık ve aylık kırılımlar halinde rapor alabilmek mümkün müdür?

Arayüzden gönderimi sağlanmış bir kampanyanın Hard ve Soft Bounce rakamlarına web servis ile ulaşabilirsiniz.

Belirtilen tarihler arasındaki kampanya raporlarını listelemek için report.asmx servisinde yer alan GetCampaignReport fonksiyonunu kullanılabilir. Fonksiyon parametre olarak begin date ve end date parametrelerini alır ve bu tarih aralığındaki kampanyaların detaylarını listeler. Tarih aralığı maksimum 24 saat olarak verilebilir.

Fonksiyondan dönen Hard Bounce ve Soft Bounce değerleri kampanya özelinde raporlanabilir.

 Üyelikten ayrılan kullanıcıları web servis ile raporlayabilmemiz mümkün müdür?

Üyelikten ayrılan kullanıcıların web servis ile raporlanabilmesi için iki farklı fonksiyon bulunmaktadır:

 1. İki tarih aralığında üyelikten ayrılan kullanıcıları raporlamak için report.asmx servisinde yer alan GetEmailUnsubscribeReportBetweenTwoDatesViaFtp fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonda üyelikten ayrılan kullanıcıları istek göndermeniz halinde gecelik olarak ftp alanınıza bırakılır. 

 2. Unsubscribe olan üyeleri report.asmx servisinde yer alan GetUnsubscribeReportBetweenTwoDates fonksiyonu ile alabilirsiniz. Bu servise 30'ar dakikada bir istek göndererek 'unsubscribe' olan kullanıcıları periyodik olarak eş zamanlı alabilirsiniz.
 API üzerinden yapılan gönderimlerde tıklama raporunu nereden alabiliriz?

report.asmx servisinde bulunan GetEmailCampaignMemberLinkReportBetweenTwoDatesViaFtp metodu ile gönderilen kampanyadaki linklere kimlerin tıkladığının bilgisi belirlenen FTP alanlarına gönderilecek şekilde alınabilir.

 REST-API ile gönderilen emailler için okundu okunmadı bilgisine her kişi için ayrı ayrı bilgiye gelen sonuç üzerinden nasıl erişebilirim? DetailMessage içerisin de midir? Yoksa başka bir şekilde mi erişmem gerekir?

REST-API servisinde bulunan GetEmailCampaignDeliveryStatusReportViaFtp fonksiyonu ile alınan rapor, asenkron olarak bir SFTP yada FTP alanına bırakılır. Bu alana bırakılan ZIP dosyasının içinde üye bazlı olarak ulaşım durumu detayları (okundu / spam işaretlendi / geçersiz raporlandı, vb.) bulunur.

Özetle istenen üye detayları dönen response içinde değil, SFTP'ye bırakılan dosyanın içindedir.

 Web servisle oluşturulan kampanyaların raporlarını ne zaman görüntüleyebilirim?

RMC servislerinde, servislere gönderilen istekler gece yarısı 00:00 - 06:00 arası işlenir ve FTP alanına bırakılır. Sistem, rapor isteklerini işleyerek gece yarısı oluşturur.KAMPANYA

Kampanya - Eposta

 E-posta, SMS, Push, Web Push kampanya metni içerisinde nasıl değişken parametre kullanırım?

Üye veri tabanınızdaki (Data Warehouse yada demografik bilgiler) tüm kolonları, E-posta / SMS / Push / Web Push metninde <##kolon_ismi##> formatında değişken olarak kullanabilirsiniz.

 E-postalarda kendime ait bir çıkış linki kullanabilir miyim?

Evet, e-postalarda kendinize ait üyelikten çıkış linkini kullanmanız mümkündür. Bunun için destek ekibimizden hesabınızdaki RMC çıkış linklerinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

 E-posta gönderen ismi/adresini değiştirmek mümkün mü?

Mevcut gönderen isim ve adres bilgilerini değiştirmek yada yeni bilgiler eklemek isterseniz, destek ekibimiz bu konuda size yardımcı olabilir. 

 Hesabıma birden fazla kullanıcı için giriş yetkisi verebilir miyim?

Evet, hesabınızda birden fazla alt kullanıcı oluşturmak mümkündür. Hesabınıza alt kullanıcı tanımlamak için gerekli yönergeleri destek ekibimizden alabilirsiniz.

 Tekli e-postalarda (transactional) çıkış linki yer alır mı?

Transactional e-postalar, kullanıcı aksiyonuna (şifre hatırlatma, üyelik aktivasyonu, sipariş bilgilendirmesi vb.) göre gönderildiği için bu e-postalarda kampanya gönderimi olmadığı için yasal izin alma zorunluluğu olmadığından spam riski yoktur. Bu yüzden bu tip e-postalarda çıkış linki yer almamaktadır. 

 Ekli gönderim yapılabilmekte midir?

Şahsi yazışma e-mail'lerinden farklı olarak toplu e-mail gönderimlerinde ekli gönderim yapmak, direkt olarak filtrelenmenize ve e-mail servis sağlayıcı tarafınca Spam olarak algılanmasına sebebiyet vereceğinden sistem üzerinden ekli dosya gönderimi yapılamamaktadır.
Alternatif olarak "rapor için tıklayınız" gibi bir metin ya da bir buton içerisine ilgili dosyanın FTP linkini yerleştirebilir ve linke tıklandığında dokümanın indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için dosya linkinin embed edileceği görseli seçtikten sonra editör alanında üst barda bulunan "Link ekle / Düzenle" butonuna tıklamanız gerekmekte. Sonrasında “Dosya Ekle” sekmesi üzerinden bilgisayarınızdaki dokümanınızı seçebilirsiniz.

 Gönderim sırasında isme özel gönderim ve subject'te isme özel gönderim yapabiliyor mu?

E-mail gönderimlerinde isme özel gönderim sağlanabilmektedir. Bunun için bir Excel oluşturup ilk satırları eşleştirme satırı olarak kullanmanız gerekmektedir. Her bir başlığın altına ilgili demografik bilgi gelecek şekilde alt alta yazılmalıdır.

 Üyelikten ayrılan kişiler sebep bildirdiyse hangi alandan görüntülenmektedir?

Üyelikten ayrılırken sebep bildiren kişilere aşağıdaki adımları takip ederek ulaşılabilirsiniz:

 • Audience > Raporlar > Kayıt Silen Üyeler.
 • Görmek istenen kriterler seçilerek “Göster” komutu verilir. 
 Listede görünen üye sayısıyla gönderim raporunda görülen üye sayısı neden farklılık gösteriyor?

Liste içeriğinde görülen sayı; kendi çıkmış, pasifize edilmiş ve aktif tüm üyelerinizi ifade eder. Gönderi raporunda görünen sayı ise sadece gönderimin ulaşacağı aktif üye sayısını ifade eder, bu nedenle rakam farklılıkları söz konusudur.

İlgili üye sayısı analiz raporuna;
Audience > Raporlar > Üye Sayısı Analizi adımları üzerinden ulaşılabilirsiniz. 

 Tekil okuma ve toplam okuma arasındaki fark nedir?

Tekil okuma farklı kişiler tarafından tek okumayı, toplam okuma ise aynı kişinin maili birden fazla kez okuması ya da gelen emaili forward etmesi ile başka kullanıcılardan alınan okumaları saymaktadır.

Tekil tıklama da mailin iletildiği kişinin mail içeriğindeki linkleri tek bir kere tıklamasını, toplam tıklama ise aynı kişinin linke birden fazla tıklamasını kapsar.

 Email kaydının gövdesinde büyük ölçekli bir multimedya öğesi mevcut. Bu soruna yol açar mı?

HTML içerisinde kullanılan görsel boyutlarının 100KB'ı geçmemesi gerekmektedir.

 Üye e-postayı spam olarak işaretler ise aynı üyeye tekrardan e-posta gönderimi yapılabilir mi?

Üye e-postayı spam olarak işaretler ise Blacklist'e düşer ve e-posta gönderimi durur. Üyeyi Blacklist'ten çıkarmak için RMC Destek Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.Kampanya - SMS

 SMS gönderimlerinde gönderen ismi alfanumerik olacak şekilde gönderim yapılabilir mi?

SMS gönderimlerinde gönderen ismini alfanumerik olarak kullanabilmek için destek ekibimizle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 Toplu SMS gönderimi için hangi web servisi kullanmalıyım?

Toplu SMS gönderimleri için; campaign.asmx servisindeki CreateSmsCampaign metodu kullanılarak bir SMS kampanyası oluşturulabilir, SendSmsCampaign metodu ile oluşturulan bir SMS kampanyası gönderebilirsiniz.

 Web servis ile SMS izninden çıkan üyeleri nasıl görüntüleyebilirim?

SMS üzerinden çıkış yapan üyeleri report.asmx servisindeki GetSmsOptoutReportBetweenTwoDates metodu kullanılarak görüntülenebilir.

 SMS servisi Türkçe karakter destekliyor mu?

RMC SMS ile SMS kampanya ve Transactional gönderimlerinizde Türkçe karakter kullanmak için RMC Destek Ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

 Concat SMS Nedir? Nasıl aktive edilir?

Concat SMS, birleştirilmiş SMS demektir. Standart gönderimlerde bir SMS maksimum 155 karakterden oluşabilir. Hesabınızda Concat SMS özelliği aktif olduğunda hesabınızdan 155 karakterden uzun SMS'ler göndermeniz de mümkündür. 155 karakterden sonra SMS birim maliyeti çözüm ortağı tarafından ayrıca hesaplanır.

 Web servis ile SMS gönderimlerini toplu olarak iptal edilmesi mümkün müdür?
Copyright 2020 Related Digital